1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Yabancı El Sendromu

Yabancı El Sendromu
0

Yazıda Neler Var?

Nörolojik sendromlardan olan yabancı el sendromu, nadir rastlanan rahatsızlıklar arasındadır. Bu rahatsızlığı yaşayan bireyler, ellerinden herhangi birinin kontrolünü kaybetmektedir. Yani kontrolü kaybedilen el zamanla istemsiz hale gelir. Bu süreçten sonra yapılması istenen işler yerine farklı işler yapılabilir. Bireylerin iş yaşamını çok daha kötü etkileyen bu sendrom, kendini sık sık tekrarlamaktadır. Örnek verilecek olursa, bireylerin kontrolsüz olarak ışıkları yakıp söndürmesi veya uygunsuz davranışlar sergilemesidir.

Alien Hand Syndrome

Bu sendromda hastanın bir eli daima kontrolsüz olarak hareket etmektedir. Fakat bu hareket fırlama ve kasılma gibi anlamsız hareketler olmamakla beraber farklı bir kişi tarafından yönetildiği duygusuna neden olmaktadır. Normal şartlarda el hareketleri beynin verdiği bir komutla gerçekleşir. Fakat beyinde bu kontrolü sağlayan bölge bireylerin kontrolünden çıktığı için yabancı el sendromunun ortaya çıkma olasılığı artmaktadır. Daha çok inme, enfeksiyonlar veya beyin ameliyatları sonucunda gerçekleşmektedir. Sonuç olarak duygularla yönetilen beyin, bireyin sevmediği hareketlerin oluşumunu beraberinde getirebilmektedir.

Alien Hand Syndrome Nedenleri

Alien Hand Syndrome, beyin ameliyatları, felç ya da inme ile beyin travması sonucunda oluşabilmektedir. Her yaştan bireyleri etkileyebilen bu sendrom daha çok yetişkinlerde görülmektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre bu sendromun nedeni henüz tespit edilememiştir. Sadece travma ve tümörlerin bu sendromu tetikleyebileceği belirtilmiştir. Ek olarak Alzheimer ve diğer beyin hastalıkları da yabancı el sendromuna davetiye çıkarabilir.

Alien Hand Syndrome Belirtileri

Belirtilere bakıldığında ilk olarak, sendromdan etkilenen elin istem dışı hareket etmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Farkında olmadan yapılan hareketler, farklı bir kişi tarafından yönetiliyormuş gibi hissedilebilir. Aynı durum bireylerin zihninde oluşturduğu fikirlerle de ortaya çıkabilmektedir. İstemsizce bir nesnenin alınması, başka bir yere konulması ve ellerin bacaklar arasında sıkıştırılması da yabancı el sendromu belirtileri arasındadır.

Alien Hand Syndrome Tedavisi

Bu sendromun bilinen bir tedavisi yoktur. Fakat inme ya da beyin hastalığı sonrasında belirli bir sürenin ardından iyileşme sağlanabilir. Fakat nörodejeneratif hastalığı olan bireylerin iyileşme süresi çok daha uzundur. Genelde kas kontrol terapileri kullanılarak yabancı el sendromu tedavi edilmeye çalışılır. Bununla beraber farmakolojik seçeneklere de uzmanlar tarafından başvurulabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap