1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Depresyon Olur Mu

Çocuklarda Depresyon Olur Mu
Çocuklarda Depresyon
0

Yazıda Neler Var?

Depresyon nedir? Sorusuna ‘’depresyon’’un şiddetli ruhsal çöküntüler ile beraber günlük yaşamın işleyişini bozan duygusal, bedensel olumsuzlardır denebilir. Ancak depresyon belirtileri‘ne bakıldığında günümüzde her on insan birinde görülebilmektedir. Ve ne yazık ki bu kategori içerisine çocuklarda girmektedir. Çocuklarda da belli başlı depresif duygu durumları görülebilmektedir. Çocuklarda Depresyon Nedir?

Çocuklarda Depresyon Nasıl oluşur?

Çocuklarda depresyon belirtileri yetişkinlere göre daha az araştırılmıştır. Ancak bu çocuklarda depresyon olmadığı anlamına gelmez. Çocuklar içerisinde bulundukları gelişim dönemlerine özgü bazı kritik dönemler vardır. Bu kritik dönemler içinde karşılaşılan depresif durumlar ileride beraberinde diğer psikolojik rahatsızlıklarında habercisi olabilir. Çocuklar her gelişim basamağında ister istemez zorluklarla karşılaşırlar. Bunlar da çocukta kaygı, korku, stres durumları, bıkkınlık, suçluluk, utanç gibi duygular neticesinde çocuğun bünyesinde meydana gelebilir. Ancak çocuklar bunun çözümünü adaptasyon sağlayarak o sorunlardan kurtulabilirler.

Çocuklarda Depresyon

 

Çocuklarda Depresyon Nedenleri

Çocuklar da ‘’depresyon belirtileri’’nin nasıl oluştuğuna dair etkenler şunlardır;

Cinsiyet Farklılıkları: Cinsiyet farklılığı olarak toplum yapısına göre kızların erkeklere nazaran daha çok depresyon belirtileri gösterdikleri anlaşılmıştır. Bunun sebebi aile içindeki kız çocuklarının daha içine kapanık, özgüveni düşük, utanç, suçluluk duyguları, düşünceleri ile büyütülmeleridir. Erkek çocuklarına göre daha geri planda bırakılan kız çocuklarının olduğu ailelerde bu duruma çok rastlanır.

Kalıtsal Sebepler: Aile içinde anne veya baba da görülen depresyon belirtileri kalıtsal olarak çocuklarda depresyon belirtilerinin ortaya çıkma olasılığını artırır. Özellikle çocuk anne karnındayken annenin geçirdiği sinirsel, ruhsal durumlar çocuğa da sirayet etmektedir. Bu durumda annede görülen duygu durum değişiklikleri çocukta da ortaya çıkabilir.

Çevresel Faktörler: İnanç ve kültürel değerler açısından çocuk ve aile de çevrenin etkisi vardır. Belli bir mahalle kültürü oluşan çocukta çevreyle bağı koparılarak başka bir yere götürülmesi çocukta depresyon belirtileri açığa çıkmasına neden olabilir. İçine kapanıklık veya davranım bozukluğu beraberinde depresyon da görülebilir. Bunun yanı sıra toplum tutumları ailede çocuğun tedavisinde kullanılabilecek yöntemleri de etkileyerek çocuğun üzerinde bir baskı oluşturabilir.

Sonuç olarak çocuklarda depresyon görülmesi birçok etkene bağlıdır. Ancak çocuğum da depresyon var mı? Sorusuna cevap bulmak isteyen ebeveynler çocuklarına bir uzman yardımıyla uygulayabilecekleri depresyon testi bulunmaktadır. Bu test sayesinde çocukta oluşan depresif belirtileri teşhis edip uygun depresyon tedavisi seçilebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap