1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Demans Tedavisi ve Demans İlaçları

Demans Tedavisi ve Demans İlaçları
0

Yazıda Neler Var?

Demans Tedavisi ve Demans İlaçları

Demans tedavisi için öncelikle bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Uzman da demans tedavisi için tanıyı doğru ve net koymak zorundadır. Tanıyı net koymasının nedeni ise diğer hastalıkların belirtileri ile bazen demans karıştırılabilmektedir. Bunun içinde uzman tanı aşamasında demans testi kişiye uygulayabilir. Ayrıca demans tedavisi demansın etkilerini yavaşlatmaya ya da hafifletmeye yöneliktir. Ne yazık ki demansın tedavisinde net bir çözüm sunulamamaktadır. Demansın ortadan kalktığı bir tedavi programı günümüzde bulunmamaktadır. Aynı zamanda demans olan kişilerin demans ile beraber depresyon, anksiyete gibi diğer psikolojik rahatsızlıklar da görülebilir. Tedavide diğer psikolojik rahatsızlıkların giderilmesi için tedavi programı uygulanmaktadır. Demansta tedavinin etkili olması hastalığın ciddiyetine bağlıdır. Hastanın ve hasta yakınlarının gerekli bilgilendirmeyi alması ve hastanın yaşam kalitesi iyi olmalıdır. Bu hastalığın tedavisi için oldukça önem arz eden bir durumdur.

demans tedavisi

Demans Tedavisi

Demans tedavisi için son zamanlarda tam tedavi imkanı oluşmamıştır. Ancak demans ve Alzheimer için yeni çıkan ilaçların demansın belirtilerini azaltmada ve ilerlemesi durdurmaktadır. Ancak demansın tedavilerinnde Alzheimer’ı durdurabilen bir ilaç henüz bulunamamıştır. Alzheimer aseltilkolin salgılayan beyin hücrelerinin ölümünü içerdiğinden değişik araştırmalar bu nörotransmitterleri artırmaya yönelmiştir. Asetilkolini yıkıma uğratan enzimi azaltan tetradoraminoacridine (THA) kısa süreli bellek üzerinde olumlu etkiler yapmış olsa da uzun vadeli yararlar getirmemektedir. Yüksek dozda kullanımı ise karaciğerde hasara neden olmaktadır.

Ancak başka bir alternatif olmadığından Cognex adı ile anılan bu ilacın satışı onaylanmıştır. Bunun dışında hastaların aileleri ile hastalık ile başa çıkabilmek için psikososyal tedaviler de yapılmaktadır. Ayrıca beyin kan pıhtılaşmasına sebep olan demans, tedavi programı sayesinde beyinde kan pıhtılaşmasının önüne geçilmeye çalışılır. Ancak burada tedavi programı içerisinde hasta yakınlarının da büyük rolleri vardır. Hasta yakınları demans hakkında her türlü bilgiyi almalıdır. Hastaya bakım ve yaşam kalitesi iyileştirilmeli ve ileride sorunlara karşı hazırlıklı olunmalıdır.

Sonuç olarak demans tedavisi için çözümü olan bir tedavi protokolü ne yazık ki yoktur. Hala demans üzerinde araştırmalar sürmekte ve farklı farklı ilaçlar denenmektedir. Ancak henüz kayda değer bir ilerleme kaydedilmemiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap