1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Deorganize Şizofreni Tedavisi

Deorganize Şizofreni Tedavisi
0

Yazıda Neler Var?

Deorganize Şizofreni Tedavisi ve Deorganize Şizofreni İlaçları

Deorganize şizofreni tedavisi oldukça zor olan ve kişinin tedaviye verdiği yanıt istenilen düzeyde değildir. Çünkü deorganize şizofreni hastaları şizofreni alt tiplerinden en ağır olanıdır. Ancak günümüzde hala deorganize şizofreni tedavisi için araştırmalar devam etmektedir. Tam olarak hangi tedavi yönteminin etkili olduğunu söylemek zor olsa da bazı ilaçlar kişinin şizofreni belirtilerini kısmi de olsa azaltmaktadır. Tabi ilaç tedavisinde kullanılacak olan yöntemler ile psikolojik olarak destekleyici yöntemler bir arada yürütülmesi gerekmektedir.

Deorganize şizofreni kişinin düşünce, duygu, davranış nedenleri belirsiz olduğu için ve anlaşılmaz olduğu için net olarak bir tedavi yöntemi ortaya konamamaktadır.

deorganize şizofreni tedavisi

Deorganize Şizofreni Tedavisi

Deorganize şizofreni tedavisi alanında uzman olan psikiyatristlerin tedavi programını uygulaması gerekir. Uzman kişinin ağır durumunu gözeterek kişiyi kliniğe yatırmalıdır. Tabi bu durum ağır düzeyde deorganize şizofreni belirtileri yaşayan hastalar için geçerlidir. Ancak her ne durumda olursa olsun deorganize şizofreni belirtileri gösteren kişilerin klinik olarak tedavi görmesi zorunludur. Kişinin kendi yaşamı ve çevresi olumsuz düzeyde etkilenmektedir. Kişinin deorganize şizofreni belirtilerini uzman kontrol altına almaya çalışır. Son zamanlarda adı yavaş yavaş duyulmaya başlayan yeni bir tedavi yöntemi de bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemi deorganize şizofreni tedavisi için kullanılmaya başlanmıştır. Kişinin beynine gönderilen elektrotlarla kişinin şizofrenik belirtileri kontrol edilmeye çalışılır.

Bu durumda uzman bir beyin cerrahisi ile birlikte de tedaviyi yürütebilir. Beyin cerrahi uzmanı hastanın beynindeki sinirlerin yeniden işlevini yerine getirebilmesi için yine elektrot tedavi yöntemini kullanabilir. Ayrıca beyin cerrahi uzmanı kişinin beynindeki belirli bölümlere de müdahale edebilir. Böylece kişinin tekrar sağlığına kavuşması amaçlanabilir. Ancak her ne kadar bazı vakalarda etkisi olsa da gözlenen birkaç kişide bu tedavi yöntemi olumsuz etki yaratmıştır. Çünkü hastanın beyninin belirli bölümlerine müdahale de bulunmak hastayı bu sefer farklı bir kişilik yapısına sahip olmasını sağlayabilir. Hatta kişilik yapısının zamanla bozulmaya başlayacağı düşünebilir. Bu durumda beynin bölümlerine müdahale her zaman sağlıklı sonuçlar vermediği için pek tercih edilmemektedir.

Sonuç olarak deorganize şizofreni tedavisi için ne yazık ki sistematik bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu durum tedavinin olumlu sonuç vermesini engellemektedir. Ayrıca uzman tanı aşamasında deorganize şizofreni testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap