1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Stres Nedir?

Stres Nedir?
0

Stres bir savunma mekanizmasıdır. İnsanın başa çıkamayacağını düşündüğü durumlar beyinde sinyaller yaratır. Beden alarm durumuna geçmektedir. Savaş ya da kaç mekanizması faaliyete geçer. Nefes alıp verme hızlanır. Beden ısısı yükselir ve kalp normalden daha hızlı atmaya başlar. Bu tip fiziksel belirtiler aslında insanı tehlikeye karşı harekete geçirmek için beyin tarafından gönderilen sinyaller sonucu ortaya çıkar.

Burada stresin insan sağlığı için zararlı olduğuna dair bir algı vardır. Ancak bu durum oldukça yanlıştır. Stresli insanın harekete geçmesini sağlayan ve stresli durum yaratan olayla baş edebilmesini sağlayan bir faktördür. Ancak kişiye stresin azı da fazlası da zarar verir. Çünkü kişi stresi az olan kişilerin motivasyonu da düşük olmaktadır. Kişi bir işin üstesinden gelebilmesi için onu harekete geçiren bir etkenin olması gerekir. Bu etkende strestir. Ayrıca aşırı stresli ise kişinin duygu, düşünce ve davranışlarını olumsuz etkilemektedir. Uzun süre aşırı stres yaşayan kişilerde hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak oldukça olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda az stres yaşayan kişilerin motive olması zor ve bir işi yapabilmesi zordur. Yerinde saymaya devam eder. Uzun süre stres yaşayan kişilerinde sağlık açısında oldukça olumsuz etkileri olmaktadır. Önemli olan orta derece strestir.

Stres İnsanı Sosyalleştirir

İnsanların birbirlerine sarılmaları sonucunda oxytocin hormonu salgılanır. Bu hormon insanın stres hormonudur. Çünkü stres kişinin tehlikeli durumlarla baş edebilmesini sağladığı gibi aynı zamanda sosyalleşmesini de sağlamaktadır. Bu hormon sayesinde insan sosyal ilişkiler kurmaya odaklanır. Sosyal ilişkilerinde sevgiyi ön plana alır. Kişinin empati kurmasına yol açar. Yani bu hormon sayesinde insan daha çok duygusal ve umursayan bir yapıya sahip olur. Diğer bir stres hormonu olan adrenalin il birlikte hareket etmektedir. Yardımsever olmanızı sağlayan hormon budur işte. Hayatınızda yolunda gitmeyen şeyler vardır. Bu durumda strese girer kara kara düşünürsünüz. Çevrenize bakar sizi önemseyen insanları yanınızda istersiniz. İşte bu isteği sizde uyandıran şey strestir. Sosyal ilişkiler ile hayatınızın yolunda gitmeyen durumlara karşı destek almanızı sağlayan hormon sayesinde stresin yarattığı olumsuz sonuçlardan korunmuş olursunuz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap