Hoş Geldiniz. Tarih: 17.02.2019

Yaşama Anlamı Nedir ve Yaşama Anlamı Aramak

Yaşama Anlamı Nedir?Yaşama anlamı nedir? İnsanlar genellikle kendilerine neden yaşıyorum, hayatımın amacı ne gibi sorular sorarlar. Bu soruların amacı hayatlarını daha anlamlı, anlaşılır ve değerli kılma çabalarıdır. Hayattaki anlam bir anlamda bireyin hayatına kendi biçtiği değerdir. İnsanlar kendi hayatlarına ne kadar yüksek değer biçerlerse o kadar hayatlarının anlamlı, amaçlı olduğuna inanırlar. İnsanları diğer canlılardan ayıran temel özelliklerden biri insanların yaşantılarını anlamlandırma motivasyonu ve yaşantıların üzerinde düşünme kapasitesidir. Yaşama anlamı nedir? Yaşamda, anlam kavramında anlam; bireyler tarafından bulunması gereken sabit bir olgu değildir. Bireylerin her tür yaşam koşulunda aktif bir şekilde yarattıkları bir olgu olarak ele alınır. Dolayısıyla bireyler aktif bir şekilde yaşamlarına anlam vermeye, deneyimlerini anlamlandırmaya ve yaşamlarının anlamını yaratmaya çalışırlar.

yaşama anlamı nedir

Ölüm ve Varoluşun Farkına VarmaYaşama anlamı nedir? Buradan hareketle yaşamda anlam durağan bir kavram değildir. Deneyimlere bağlı olarak değişen dinamik bir olgudur. Bireyin kendi yaşamında kendine özgü yarattığı anlam vurgulanır. Bir diğer önemli nokta ise yaşam kesin olarak sona ereceğidir. İnsan ne kadar yaşayacağını bilemez ancak ölümün farkında olmak kaçınılmazdır. Ölümden korkmak aynı zamanda yaşamdan da korkmaktır. Ölümü bir tehdit olarak görmek yanlıştır. Ölümü bireylerin hayatlarını dolu dolu yaşamaları, anlamlı bir şey yapmak için her fırsatı avantaja dönüştürmeleri gereken teşvik olarak görmek gerekir. Böylece ölüm farkındalığı korku ve dehşetten daha çok yaratıcılığa ve hayatı dolu dolu yaşamaya götürebilir.

Yaşama anlamı nedir? İnsan ve içinde bulunduğu dünya bir bütündür. İnsan hiçbir kalıp ve standart içinde olamaz. İnsan ne görürse ne isterse ne yaparsa ve nasıl yaparsa odur. Her insan kendi davranışlarından sorumludur. İnsan durağan bir varlık değildir. Sürekli değişme ve bir şey olma durumundadır. Sürekli kendimizi, diğerlerini ve dünyayı sorgularız. Bazı sorular farklılık gösterse de genel olarak insanların ömrü boyunca arayış içerisinde olduğu ana konu varoluş kaygısıdır. Sürekli ben kimim kimdim nereye gidiyorum gibi sorulara cevap ararız.

Sonuç olarak yaşama anlamı nedir? İnsanın bu dünya üzerindeki yaşamında sürekli bir anlam arayışında oluşu vardır. Bu oluş insanın varoluşu ile ilgilidir. İnsan kendi hayatına değer biçtiği müddetçe hayatını anlamlandırmak için çabalar.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ