1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Arkadaşlık Nedir?

Arkadaşlık Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Arkadaşlık Nedir?

Arkadaşlık, herhangi aşk ya da aile bağı kadar yakın bir ilişki olabilen bir etmendir. Eğer ait olma gereksinimi gerçekten evrimsel insan kalıtımımızın bir parçası ise arkadaşlık da bu gereksinimin özüdür.

Diğer yakın ilişkilerden farklı olarak doğasında gönüllülük olmasıdır. Ailemizdeki kişilerden farklı olarak, arkadaşlarımız seçilmiştir. Kuşkusuz romantik ortaklarda seçilir. Fakat eğer bu ortaklıklar yasal evlilikle sonuçlanırsa gönüllü niteliği azalmaktadır. Arkadaşlarda ise, gönüllülük yönü hep korunmaktadır. Akrabalık ilişkilerinden farklı olarak arkadaşlık arasında herhangi bir kan bağı yoktur.

Genellikle aşk ilişkilerinde de yaygın olan sahiplenme ve cinsellik yönlerini içermemektedir. Arkadaşlıkta ayrıca iş ilişkilerinin bir parçası olan önceden belirlenmiş ilişki sözleşmesi de yoktur.

arkadaşlık

Arkadaş Olma ve Arkadaşlığı Sürdürme

Hem aile ilişkilerinde hem de aşk ilişkileriyle karşılaştırıldığında arkadaşlıklarla başa çıkma kolay olabilir. Ancak doğalarında gönüllü olmaları ve insanlık bağları açısından taşıdıkları önem nedeniyle gerçekte oldukça karmaşıktır.

Arkadaş olma için bir arada olması gereken dört etmen vardır. Bunlar;

Çevresel Etmenler

Arkadaşlığın gelişmesi için iki kişinin karşılaşması gereklidir. Çoğu arkadaşlıklar okul ortamlarında, sitelerde, kapalı yerleşim alanlarında ve iş yerlerinde başlar. Ayrıca arkadaşlar ibadet yerleri gibi gönüllü örgütler ve aile aracılığıyla da edinilir. Bu süreçte çevre gerçekten oldukça önemlidir. Çünkü iki kişi arkadaşlık için gizilgüce sahip olabilirler. Ancak hiç karşılaşmazlarsa bu gizilgücü gerçekleştiremeyeceklerdir.

Bireysel Etmenler

Fiziksel çekicilik, toplumsal beceriler, karşılık vericilik gibi birçok etmen arkadaşlık ile ilgilidir. İnsanların cana yakınlık ve iyi iletişim becerilerine sahip olma gibi nitelikleri de arkadaşlık üzerinde önemlidir.

İkili Etmenler

Bireysel etmenlerin ne zaman bitip ikili etmenlerin devreye girdiğini bilmek bazen çok zordur. Örnek olarak fiziksel çekicilik bütünüyle bireyseldir. Ancak açılma hem bireysel hem de ilişkisel bir bağlamda ikilidir. Arkadaşlık kendiliğinde olmamaktadır, çaba da gerekmektedir. Arkadaşlarda duygusal çekimde bir güç olan benzerlik de önemlidir. Arkadaşlar da aynı etkinliklerden zevk alan ve dünya görüşleri benzer olan kişilerin arkadaşlıkları daha iyi geçmektedir.

Durumsal Etmenler

Arkadaşlık durumunda, arkadaşların birbirleriyle görüşme sıklıkları ve etkileşimi sürdürme olasılıkları da arkadaşlık üzerinde önemlidir. Arkadaş sürdürme de arkadaşlara ulaşılabilirliği de önemlidir. Örnek olarak coğrafi olarak taşınma nedeniyle birçok kişi arkadaş kaybı yaşamıştır.

Sonuç olarak arkadaşlık, ömür boyu önemlidir. Arkadaşlar yaşamlarımıza anlamlı bağlantılar ekleyen önemli ve gönüllü kişisel ilişkilerdir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap