1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalıyım?
0

Yazıda Neler Var?

Mutlu olmak için çoğu kişilerin aklına para, şan, şöhret gelmektedir. Çünkü çoğu insan gerçek mutluluğu onlarda aramaktadır. Günümüzde bunlara sahip olmak için insanlar işe giriyor, çalışıyor ve mutlu olacaklarını amaçlıyorlar. Peki para, şan, şöhret insanı gerçekten mutlu ediyor mu?

Yapılan araştırmalara göre para, şan, şöhret insanı mutlu etmiyor. Mutlu olmak konusunda para sadece bir noktaya kadar etkili olabilmektedir. Yani eski Türk filmlerinde olduğu gibi maddi durumunuz kötüyken piyangodan çıkan para sizi mutlu eder. Ancak bu durum birkaç aylığına sürer. Sonra başka dertleriniz başlar. Ve yavaş yavaş mutluluk sizin için paraya kavuşmadan önceki haliniz kadar uzak kalır. Ancak bu durum sadece gelir düzeyi ortalamanın altında olan kişiler için paranın kısa süreli bir mutluluk getirdiği yönünde bir etki eder.

Peki Nasıl Mutlu Olabilirim?

Bu sorunun ilk cevabı sosyal ilişkilerinizin iyi olmasıdır. İnsanın sosyal bağlantıları onun mutluluk düzeyi ile ilişkilidir. Ve daha da önemlisi yalnızlık insanın ciddi olarak sağlık problemlerinin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda sosyal ilişkileri iyi olan insanların beyin ve kalp sağlığını da korumaktadır. Sosyal çevreden izole edilmiş insanların sevgiden uzak kalınca ‘’mutsuz olma’’ları kaçınılmazdır. Ve ciddi ruhsal bozuklukları ortaya çıkmaya başlar. İşin özü yalnızlık insanı yavaş yavaş zehirleyerek insanın yaşam süresini kısaltır.

Peki mutlu olmak için önemli bir diğer faktör nedir? Kişinin sosyal çevresiyle olan bağlantılarının kaliteli olmasıdır. Yani kaliteli bir sosyal yaşamın olmasıdır. Kişinin sosyal ilişkileri ne kadar derin ve sıcak ise mutlu olması da o kadar artar. Yaşamı boyunca sıcak, samimi ilişkiler kuran insanların yaşam kalitesi artmaktadır.

Mutlu Olmak İçin Ne Yapabiliriz?

Mutlu bir anınız var mı? Modunuz düştüğünde mutlu bir anıya tutunmak kadar iyi bir şey olamaz. Aklınıza ilk gelen mutlu bir anıyı anlatın. Korku ve kaygıyı tetikleyen durumlardan beyninizi uzaklaştırıp mutlu bir anıya tutunarak ömrünüzü uzatın. Çevreden gelen olumlu olumsuz uyaranlara göre hareket eden beyninizi kontrol edin. Her düşük modda sizin için mutlu olan bir anıyı zihninize getirin. Kafanızda canlandırın o anıyı.

Sonuç olarak;

  • Sosyal ilişkilerinizi güçlü tutun. İyi dostluklar kurun.
  • Paranız varsa bu parayı eşyaya değil kendi deneyimlerinize yatırın.
  • Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Sizde mutluluğunuzu artırmak için düzenli spor yapın.
  • Her şeyden önemlisi özgür olun. Siz bir birey olarak kendi hedeflerinizi belirleyin ve o hedefleri gerçekleştirmek için mücadele edin.
  • Güven. Siz çevrenize ve çevrenizde size güven duymalıdır.
  • Doğa ile iç içe olun. Araştırmalara göre doğaya yakın olan kişilerin daha çok mutlu oldukları ortaya çıkmıştır. En azından evde bir bitki besleyin.
  • Geçmişe bakmayın. Geçmişte yaşamak yerine şu anki ana ve bu anı iyi değerlendirerek geleceğinize yön verin.

Her beş insandan biri yalnızlık çekiyor. Herkes ben yalnızım demekte. Ancak ben yalnızım demeden önce yalnız olduğunuzu hissetme konusunda yalnız değilsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap